Online Mock Tests in Time and Work,Quantitative Aptitude for Competitive exams like IBPS BANK PO/Clerical,SBI,RRB,SSC,LIC,UPSC-CSAT,SCRA.MAT,CMAT,MBA,SNAP,CAT,NTSE,CLAT
Time and Work-Test 3
Time limit: 0
Quiz-summary
0 of 25 questions completed
Questions:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Information
Subject :- Quantitative Aptitude
Chapter :- Time and Work-Test 3
Questions :- 25
Start quiz button
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
B takes twice time as A to complete a work and C takes thrice time as B to
complete a work. If Rs6000 is given to them to complete a work together then B
gets how much amount?
A & B can do a piece of work in 80days. B & C can do same work in 50days and C & A can do same work in 60days. Find in how many days they all together can complete that work?
Correct
LCM = 2400
A + B = 80………….2400/80 = 30
B + C = 50…………………………..48
C + A = 60…………………………..40
2(A + B + C) = 118
A+ B + C = 59
So 2400/59 days
Incorrect
LCM = 2400
A + B = 80………….2400/80 = 30
B + C = 50…………………………..48
C + A = 60…………………………..40
2(A + B + C) = 118
A+ B + C = 59
So 2400/59 days
Question 3 of 25
3. Question
1 points
A & B separately can do a piece of work in 9days and 12days respectively. If they work for a day alternatively, A starts the work, in how many days will the work will get completed?
Correct
Incorrect
Question 4 of 25
4. Question
1 points
4 men and 6 boys earn Rs 1600 in 5 days, 3 men and 7 boys earn Rs 1740 in 6 days, in
what time will 7 men and 6 boys earn Rs 3760?
Correct
4M + 6B=1600/5=320……………(1)
3M + 7B=1740/6=290……………(2)
FROM EQUATION (1) AND
(2) WE GET
(4*7)B – (3*6)B = 290*4 –320*3
B = Rs20……put in (1)
M = Rs50
now required number of days
3760/(7*50+6*20) = 3760/470 = 8days
Incorrect
4M + 6B=1600/5=320……………(1)
3M + 7B=1740/6=290……………(2)
FROM EQUATION (1) AND
(2) WE GET
(4*7)B – (3*6)B = 290*4 –320*3
B = Rs20……put in (1)
M = Rs50
now required number of days
3760/(7*50+6*20) = 3760/470 = 8days
Question 5 of 25
5. Question
1 points
A tap take 42 hrs extra to fill a tank due to a leakage equivalent to half of its inflow.
The inlet pipe alone can fill the tank in how many hour?
Correct
Incorrect
Question 6 of 25
6. Question
1 points
A tank can be filled with two pipes in 30 minutes and 45 minutes. When the tank was empty the two pipes A and B were opened. After some time, the first pipe A
was closed and the tank was filled in 24 minutes. After how much time from
the start was the first pipe A closed?
Correct
A = 30, B = 45
LCM = 90
So, A = 90/30 = 3
. B = 90/45 = 2
B worked for all 24 days means did 24*2
= 48 units work
Remaining work = 90-48 = 42
This work is done by A, so 42/3 = 14 days
Incorrect
A = 30, B = 45
LCM = 90
So, A = 90/30 = 3
. B = 90/45 = 2
B worked for all 24 days means did 24*2
= 48 units work
Remaining work = 90-48 = 42
This work is done by A, so 42/3 = 14 days
Question 7 of 25
7. Question
1 points
A boy and a girl together fill a cistern with water. The boy pours 3 ltr of water in
every 2 minutes and the girl pours 2 ltr of water in every 3 minutes. How much time
will it take to fill 91 ltr of water in the cistern?
Correct
boy 2min = 3ltr
girl 3min = 2ltr
make time same
6min………..13ltr
*7…………….*7
42min………91ltr
Incorrect
boy 2min = 3ltr
girl 3min = 2ltr
make time same
6min………..13ltr
*7…………….*7
42min………91ltr
Question 8 of 25
8. Question
1 points
A and B together can complete a work in 30days and B alone can do it in 60days.
Find in how many days A alone can do the work?
Correct
A+B…30……2
B……60……1……………(LCM=60)
A ……………1
A = 60/1 = 60
Incorrect
A+B…30……2
B……60……1……………(LCM=60)
A ……………1
A = 60/1 = 60
Question 9 of 25
9. Question
1 points
A and B can do a work in 18 days. They started together but after 8 days A left the
work. If B does the remaining work in 20 days, then in how many days A will do
the work alone?
Correct
A+B = 18
Let total work =18
1day work of A & B=1
8days work of A&B =8
remaining =18 -8 =10
B does 10 work in 20days
So 18 work in 36days
A+B= 18
B =36
LCM = 36
A+B= 18……..36/18 =2
B =36………36/36 = 1
So A= 1
So days A = 36/1 = 36
Incorrect
A+B = 18
Let total work =18
1day work of A & B=1
8days work of A&B =8
remaining =18 -8 =10
B does 10 work in 20days
So 18 work in 36days
A+B= 18
B =36
LCM = 36
A+B= 18……..36/18 =2
B =36………36/36 = 1
So A= 1
So days A = 36/1 = 36
Question 10 of 25
10. Question
1 points
A can write 75 pages in 25 hrs. A and B together can write 135 pages in 27 hrs. In
what time can B write 42 pages?
Correct
A can write 75/25 =3 pages in 1 hr
A+B can 135/27 = 5 pages in 1 hr
B can write 5-3 = 2 page in 1 hr
42/2 =21 hrs
Incorrect
A can write 75/25 =3 pages in 1 hr
A+B can 135/27 = 5 pages in 1 hr
B can write 5-3 = 2 page in 1 hr
42/2 =21 hrs
Question 11 of 25
11. Question
1 points
A & B can separately finish the work in 30 days and 50 days respectively. They
worked together and A left the work, so B complete the remaining work in 10
days. Find after how many days A left the work?
Correct
A = 30………..5
B = 50……….3 (LCM = 150)
A+ B = 8
B’s work in 10 days = 3*10 =30
Means they together did ……120
120/8= 15 days
Incorrect
A = 30………..5
B = 50……….3 (LCM = 150)
A+ B = 8
B’s work in 10 days = 3*10 =30
Means they together did ……120
120/8= 15 days
Question 12 of 25
12. Question
1 points
A is 20% more efficient than B and 50% more efficient than C. if they together can do a work in 24 days then find in how many days B alone can do the work?
Correct
A ……… B | A………C
Efficiency 6……….5 | 3………2
Days 5……….6 | 2………3
Days A : B : C
. 10 12 15
A = 10……….6
B = 12………..5 …. (LCM = 60)
C = 15………..4
A+B+ C = 15
60/15=4
4=24
1= 6
B=12= 12*6 = 72 days
Incorrect
A ……… B | A………C
Efficiency 6……….5 | 3………2
Days 5……….6 | 2………3
Days A : B : C
. 10 12 15
A = 10……….6
B = 12………..5 …. (LCM = 60)
C = 15………..4
A+B+ C = 15
60/15=4
4=24
1= 6
B=12= 12*6 = 72 days
Question 13 of 25
13. Question
1 points
A can make 10000 papers in an hour B can make 8000 papers in an hour. Find in
how many days they both can make 5,90,000 papers, if A do work for 7 hours
and B do work for 6 hours?
Correct
A’s 1hr work = 10,000
7hr work = 70,000
B’s 1hr work = 8000
6hr work = 48,000
Total work of A& B of 1day =
70,000+48,000= 1,18,000
So 590000/118000 = 5days
Incorrect
A’s 1hr work = 10,000
7hr work = 70,000
B’s 1hr work = 8000
6hr work = 48,000
Total work of A& B of 1day =
70,000+48,000= 1,18,000
So 590000/118000 = 5days
Question 14 of 25
14. Question
1 points
7 men and 5 women can do a work in 6 days. Also 6 men and 7 women can do same work in 6 days. Find in how many days will 2 men & 2 women can finish the work?
A & B can do a work in 18 days. They started work together and A left after 7 days and B did the remaining work in 33 days. Find in how many days A can alone do the work?
Correct
let total work = 18
Efficiency of A &B’s work of 1 day =1
In 7 days they complete =7 work
Remaining = 18-7 = 11
B do 11 work = 33 days
1 work = 3days
18work = 54days
So ……. A+B =
18…….3 (LCM = 54)
. B = 54……..1
So A = 3-1 = 2
A = 54/2 =27 days
Incorrect
let total work = 18
Efficiency of A &B’s work of 1 day =1
In 7 days they complete =7 work
Remaining = 18-7 = 11
B do 11 work = 33 days
1 work = 3days
18work = 54days
So ……. A+B =
18…….3 (LCM = 54)
. B = 54……..1
So A = 3-1 = 2
A = 54/2 =27 days
Question 16 of 25
16. Question
1 points
A tap can fill a tank in 16 hrs but due to a leak it takes 6 hrs more. If leakage
withdraw 9 ltr water in an hour than find the quantity of tank?
Correct
A = 16 ………….11 (LCM =176)
A+B=22 …………8
So B = 11-8 = 3
176/3 * 9= 528 ltr.
Incorrect
A = 16 ………….11 (LCM =176)
A+B=22 …………8
So B = 11-8 = 3
176/3 * 9= 528 ltr.
Question 17 of 25
17. Question
1 points
A & B can do a work in 35 days and 45 days respectively. They worked for 10
days and after then they complete the work with the help of C in 15 days. If
they all get Rs 770. Then find the share of C?
Correct
A = 35…………..11 (LCM = 385)
B = 45……………9
A+B=20
20*10 =200
Remaining 385-200=185
This work is completed in 5days. So
185/5=37
A&B 5days work = 20*5=100
C’s 5days work =85
A………….B………………C
11*15 9*15 85
165 135 85
33 27 17
C’s share = 17/77 * 770 = 170
Incorrect
A = 35…………..11 (LCM = 385)
B = 45……………9
A+B=20
20*10 =200
Remaining 385-200=185
This work is completed in 5days. So
185/5=37
A&B 5days work = 20*5=100
C’s 5days work =85
A………….B………………C
11*15 9*15 85
165 135 85
33 27 17
C’s share = 17/77 * 770 = 170
Question 18 of 25
18. Question
1 points
1 man or 2 women or 3 children can do a work in 55 days. Find in how many days
1 man and 1 woman and 1 child can do the work?
Correct
1M = 55 1
2W =55 1 55
2C =55 1
We need 1day work of … 1M +1W+1C=
1+1/2+1/3 =11/6
So …….. 55/(11/6) = 55/11 * 6=30
DAYS
Incorrect
1M = 55 1
2W =55 1 55
2C =55 1
We need 1day work of … 1M +1W+1C=
1+1/2+1/3 =11/6
So …….. 55/(11/6) = 55/11 * 6=30
DAYS
Question 19 of 25
19. Question
1 points
A can a work in 50 days and B is 50% efficient than A. find in how many days A and B together can complete the work?
Correct
B is 50% efficient than A
. A………..B
Efficiency 2……….. 1
Days 1…………2
1 == 50 . So 2 == 100
A= 50……….2 (LCM = 100)
B =100………1
A+ B = 3
100/3 =33(1/3) days.
Incorrect
B is 50% efficient than A
. A………..B
Efficiency 2……….. 1
Days 1…………2
1 == 50 . So 2 == 100
A= 50……….2 (LCM = 100)
B =100………1
A+ B = 3
100/3 =33(1/3) days.
Question 20 of 25
20. Question
1 points
A and B can do a work in 60 days. B and C can do same work in 40 days and C
and A can do same work in 50 days. Find in how many days will A,Band C work
together will finish the work?
A and B can do a piece of work in 25 days and 50 days respectively. If they
start working together and a person C alone does the work for last 4 days then
work is done in 14 days. Find in how many days C can do the work alone?
Correct
A=25 ———– 2 (Total work=50)
B=50———— 1
A+B = ———-3
A and B did the work for 14-4=10 days
(A+B)*10=3*10= 30 work
remaining work=50-30=20
C did 20 work in 4 days;
1 day = 5 work
so 50 work in 10 days
Incorrect
A=25 ———– 2 (Total work=50)
B=50———— 1
A+B = ———-3
A and B did the work for 14-4=10 days
(A+B)*10=3*10= 30 work
remaining work=50-30=20
C did 20 work in 4 days;
1 day = 5 work
so 50 work in 10 days
Question 22 of 25
22. Question
1 points
A and B can do a work in 60 days, B and C can do a work in 40 days and C and A
can do the same work in 50 days. Find in how many days they together can complete the work?
1 man or 2 women or 3 children can do a work in 66 days. Find in how many days
1 man and 1 women and 1 child can do the same work?
Correct
1 M ——–66 ——1 (Total Work=66)
2 W———66——-1
3 C ———-66——-1
1 day work of 1 M + 1W + 1 C=1 +1/2
+1/3 =11/6
66/ (11/6)= 36 days
Incorrect
1 M ——–66 ——1 (Total Work=66)
2 W———66——-1
3 C ———-66——-1
1 day work of 1 M + 1W + 1 C=1 +1/2
+1/3 =11/6
66/ (11/6)= 36 days
Question 24 of 25
24. Question
1 points
A and B can do a job in 25 days. They started working together and after 10
days B left the work. Then A did the remaining work in 60 days. Then find in
how many days B alone can do the same work?
Correct
Let total work =25
1 day work of A and B =1
Remaining work after 10 days= 25-10=15
B do 15 work in 60 days
means 25 work in 60*25/15=100 days
A+B = 25 ———4 (Total Work= 10)
B =100————1
A=—————- 4-1=3
B=100/3
Incorrect
Let total work =25
1 day work of A and B =1
Remaining work after 10 days= 25-10=15
B do 15 work in 60 days
means 25 work in 60*25/15=100 days
A+B = 25 ———4 (Total Work= 10)
B =100————1
A=—————- 4-1=3
B=100/3
Question 25 of 25
25. Question
1 points
A tap can fill a tank in 30 minutes. But due to leakage in tank it takes 36 minutes
to fill the tank. If leakage point withdraws 20 litre water every minute then find the capacity of tank.
Correct
Let leakage = B
A= 30 ———-6 (Total =180)
A+B=36 ——5
B= ——– (6-5=1)
B will empty the tank in 180 minutes
(1=180)
capacity =180*20= 3600 litres
Incorrect
Let leakage = B
A= 30 ———-6 (Total =180)
A+B=36 ——5
B= ——– (6-5=1)
B will empty the tank in 180 minutes
(1=180)
capacity =180*20= 3600 litres