In a School, 40% of the students are female and thus the no of boys exceed the no of girls by 40.Find the total no of students.
Correct
60x -40x = 40
X = 40/20 = 2
100*2 = 200
Incorrect
60x -40x = 40
X = 40/20 = 2
100*2 = 200
Question 3 of 20
3. Question
1 points
In an examination 30% of the students failed in Science, 45% of the students failed in Maths and 25% of the students failed in both subjects. Find the % of the students passed ?
Correct
% of students failed = 30+45-25 = 50%
% of students passed = 100-50 = 50%
Incorrect
% of students failed = 30+45-25 = 50%
% of students passed = 100-50 = 50%
Question 4 of 20
4. Question
1 points
In an examination Ammu scored 56% marks, Saran scored 90% marks and Rima
scored 650 marks that is 65% then find the total marks of three students ?
In an examination, 30% of the maximum marks required to pass. A student get
120 marks and failed by 90 marks. Find the maximum marks
Correct
30x/100 = 120+90 = 210
X = 210*100/30 = 700
Incorrect
30x/100 = 120+90 = 210
X = 210*100/30 = 700
Question 8 of 20
8. Question
1 points
P’s income is 20% more than Q’s income. How much % Q’s income less than P’s income ?
Correct
B income = 100
A income = 100*120/100 = 120
% = (120-100/120)*100 = 16.67%
Incorrect
B income = 100
A income = 100*120/100 = 120
% = (120-100/120)*100 = 16.67%
Question 9 of 20
9. Question
1 points
The price of rice is increased by 15%. The percentage of reduction that a family should
effect in that use of rice, so as not to increase the expenditure is
The value of commodity depreciated 20% annually. If the value of commodity 3yrs ago
was Rs.10,500,Find it’s present value ?
Correct
Present value =
10,500*80*80*80/100*100*100
= 10500*8*8*8/1000
= 5376
Incorrect
Present value =
10,500*80*80*80/100*100*100
= 10500*8*8*8/1000
= 5376
Question 11 of 20
11. Question
1 points
One type of liquid contains 20% water and the second type of liquid contains 35%
water.A glass filled with 8 parts of the first liquid and 5 parts of the second liquid.The
water percentage in the new mixture is
Correct
[(20×8)+(35×5)] / (8+5) = 335/13 = 25.76%
Incorrect
[(20×8)+(35×5)] / (8+5) = 335/13 = 25.76%
Question 12 of 20
12. Question
1 points
In an examination there are 3 subjects Maths,Science and Social of 100 marks each.
Ganesh scores 60% and 80% in Maths and Science.He scored 70% in aggregate.His
Percentage of mark in Social is
Correct
Total percentage of 3 subjects = 3×70 = 210
% in Social = 210 – (60+80) = 210 – 140 = 70
Incorrect
Total percentage of 3 subjects = 3×70 = 210
% in Social = 210 – (60+80) = 210 – 140 = 70
Question 13 of 20
13. Question
1 points
If the radius of the circle is increased by 5% then the area is increased by
Correct
5 + 5 + ([5×5]/100) = 10 + 0.25 =10.25%
Incorrect
5 + 5 + ([5×5]/100) = 10 + 0.25 =10.25%
Question 14 of 20
14. Question
1 points
A number is mistakenly divided by 8 instead of being multiplied by 8.What is the percentage of error in the result ?
A book consist of 45 pages, 30 lines on each page and 60 character on each line.If
this content is written in another note book consisting of 40 lines and 32 character oer
line then the required no of pages will be how much percentage more than the previous no of pages ?
In an election a candidate who got 25% of the total votes polled was defeated by his rival
by 270 votes. Assuming that there were only 2 candidates in the election,the total number of votes polled was
Correct
75% x – 25% x = 270
50% of x = 270
X = (270×100)/50 = 540
Incorrect
75% x – 25% x = 270
50% of x = 270
X = (270×100)/50 = 540
Question 17 of 20
17. Question
1 points
The total number of girls in a class is 45% more than the total number of boys in the
class.The total number of students in the class is 294 then what is the difference between the total number of girls and boys ?
Correct
No of boys = x
No of girls =X + x(45/100)
= 29x/20
Total = X+(29x/20) = 294
49x = 294×20 = 5880
X = 5880/49 = 120(boys)
Girls = (29×120)/20 = 174
Difference = 174 – 120 = 54
Incorrect
No of boys = x
No of girls =X + x(45/100)
= 29x/20
Total = X+(29x/20) = 294
49x = 294×20 = 5880
X = 5880/49 = 120(boys)
Girls = (29×120)/20 = 174
Difference = 174 – 120 = 54
Question 18 of 20
18. Question
1 points
The population of a town is 16500.During the last 3 years,the population increased at the rate of 20% per year.The population 3 years ago was
The mean annual salary paid to all employees was Rs.5000.The mean annual
salary paid to all male and female workers were Rs.5200 and Rs.4200.The percentage of
female worker in the company is
Correct
Incorrect
Question 20 of 20
20. Question
1 points
The passing marks in an examination is 40%.If Ashok gets 88 marks and is declared
failed by 10 marks, then the maximum mark in the examination is
Correct
88+10 = 98
Pass mark = 40%
Maximum mark = (98×100)/40 =245
Incorrect
88+10 = 98
Pass mark = 40%
Maximum mark = (98×100)/40 =245