Online exam in Number Series For Quantitative Aptitude for Competitive exams like IBPS BANK PO/Clerical,SBI,RRB,SSC,LIC,UPSC-CSAT,SCRA.MAT,CMAT,MBA,SNAP,CAT,NTSE,CLAT
Number Series-Test 9
Time limit: 0
Quiz-summary
0 of 25 questions completed
Questions:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Information
Subject :- Quantitative Aptitude
Chapter :- Number Series-Test 9
Questions :- 25
Start quiz button
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
The series is 5 x 8 – 7 = 33, 33 x 7 – 6 = 225, 225 x 6 – 5 = 1345, 1345 x 5 – 4 = 6721,
6721 x 4 – 3 = 26881,
Therefore, there should be 6721 in place of 6724.
Incorrect
The series is 5 x 8 – 7 = 33, 33 x 7 – 6 = 225, 225 x 6 – 5 = 1345, 1345 x 5 – 4 = 6721,
6721 x 4 – 3 = 26881,
Therefore, there should be 6721 in place of 6724.
Question 2 of 25
2. Question
1 points
225 256 289 344 361 400
Correct
The series is
Therefore there should be 324 in place of 344.
Incorrect
The series is
Therefore there should be 324 in place of 344.
Question 3 of 25
3. Question
1 points
11, 12, 26, 81, 320, 1645
Correct
The series is
11*1 + 1 = 12
12*2 + 2 = 26
26*3 + 3 = 81
81*4 + 4 = 328
328*5 + 5 = 1645
so 320 is wrong
Incorrect
The series is
11*1 + 1 = 12
12*2 + 2 = 26
26*3 + 3 = 81
The series is:
1 × 1 = 1
1 × 2 = 2
2 × 3 = 6
6 × 4 = 24
24 × 5 = 120 not 96
120 × 6= 720
96 is wrong
Incorrect
The series is:
1 × 1 = 1
1 × 2 = 2
2 × 3 = 6
6 × 4 = 24
24 × 5 = 120 not 96
120 × 6= 720
96 is wrong
Question 13 of 25
13. Question
1 points
2 12 36 81 150 252
Correct
The series is
Hence, 81 should be replaced by 80.
Incorrect
The series is
Hence, 81 should be replaced by 80.
Question 14 of 25
14. Question
1 points
5 16 27 44 65 90
Correct
The series is 1 x (2 + 3) = 5, 2 x (3 + 4) = 14,3 x (4 + 5)=27,4 x(5 +6)=44,5 x(6 + 7)=65,6x(7 + 8) = 90.
Hence, 16 should be replaced by 14.
Incorrect
The series is 1 x (2 + 3) = 5, 2 x (3 + 4) = 14,3 x (4 + 5)=27,4 x(5 +6)=44,5 x(6 + 7)=65,6x(7 + 8) = 90.
Hence, 16 should be replaced by 14.
Question 15 of 25
15. Question
1 points
4 2 0 -5 -12 -21
Correct
The Series is
Hence, 2 should be replaced by 3.
Incorrect
The Series is
Hence, 2 should be replaced by 3.
Question 16 of 25
16. Question
1 points
101 123 149 179 218 251
Correct
The series is
Hence, 218 should be replaced by 213.
Incorrect
The series is
Hence, 218 should be replaced by 213.
Question 17 of 25
17. Question
1 points
9 21 45 101 211 433 879
Correct
Theseriesis x2+3, x2+5, x2+7, x2+9, x2+11…
Hence, 45 should be replaced by 47.
Incorrect
Theseriesis x2+3, x2+5, x2+7, x2+9, x2+11…
Hence, 45 should be replaced by 47.
Question 18 of 25
18. Question
1 points
2 11 38 197 1172 8227 65806
Correct
The series is based on the following pattern:
11 = 2 × 3 + 5
38 = 11 × 4 – 6
197 = 38 × 5 + 7
1172 ≠ 197 × 6 – 8
1172 is wrong and it should be replaced by 197 × 6 – 8 = 1174
Incorrect
The series is based on the following pattern:
11 = 2 × 3 + 5
38 = 11 × 4 – 6
197 = 38 × 5 + 7
1172 ≠ 197 × 6 – 8
1172 is wrong and it should be replaced by 197 × 6 – 8 = 1174
Question 19 of 25
19. Question
1 points
16 19 21 30 46 71 107
Correct
The series is based on the following pattern:
107 – 71 = 36 =
71 – 46 = 25 =
46 – 30 = 16 =
30 – 21 = 9 =
21 – 19 = 2 ≠
19 I should be replaced by 17 for which
Incorrect
The series is based on the following pattern:
107 – 71 = 36 =
71 – 46 = 25 =
46 – 30 = 16 =
30 – 21 = 9 =
21 – 19 = 2 ≠
19 I should be replaced by 17 for which
Question 20 of 25
20. Question
1 points
7 9 16 25 41 68 107 173
Correct
The series is based on the following pattern:
16 = 9 + 7
25 = 16 + 9
41 = 25 + 16
68 ≠ 41 + 25
Incorrect
The series is based on the following pattern:
16 = 9 + 7
25 = 16 + 9
41 = 25 + 16
68 ≠ 41 + 25