Number Series-Test 7
0 of 25 questions completed
Questions:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Information
Subject :- Quantitative Aptitude
Chapter :- Number Series-Test 7
Questions :- 25
Start quiz button
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
0 of 25 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0 )
Thanks for participating in online mock test
Regards
Mock test Team
ekvij.com
Give feedback for more requirement for Mock test
At
ekvijteam@gmail.com
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Question 1 of 25
1 points
Directions : In each of these questions a number series is given. In each series only one number is wrong. Find out the wrong number.
50 51 47 56 42 65 29
Correct
The series is 50 + 1^2 = 51, 51 – 2^2 = 47, 47 + 3^2 = 56, 56 – 4^2 = 40, 40 + 5^2 = 65, 65 –
6^2 = 29.
Hence, there should be 40 in place of 42.
Incorrect
The series is 50 + 1^2 = 51, 51 – 2^2 = 47, 47 + 3^2 = 56, 56 – 4^2 = 40, 40 + 5^2 = 65, 65 –
6^2 = 29.
Hence, there should be 40 in place of 42.
Question 2 of 25
1 points
Correct
The series is 3 × 2 + 3 = 9, 9 × 3 – 4 = 23, 23 × 4 + 5 = 97, 97 × 5 – 6 = 479, 479 × 6 + 7 =
2881, 2881 × 7 – 8 = 20159
Hence, there should be 97 in place of 99.
Incorrect
The series is 3 × 2 + 3 = 9, 9 × 3 – 4 = 23, 23 × 4 + 5 = 97, 97 × 5 – 6 = 479, 479 × 6 + 7 =
2881, 2881 × 7 – 8 = 20159
Hence, there should be 97 in place of 99.
Question 3 of 25
1 points
Correct
The series is x0.5 + 0.5, x1 + 1, x 1.5 + 1.5, x 2 + 2, x 2.5 + 2.5, x 3 + 3…
Hence, there should be 5 in place of 6.
Incorrect
The series is x0.5 + 0.5, x1 + 1, x 1.5 + 1.5, x 2 + 2, x 2.5 + 2.5, x 3 + 3…
Hence, there should be 5 in place of 6.
Question 4 of 25
1 points
Correct
The series is 1 × 2 + 1 = 3, 3 × 2 + 0 = 6, 6 × 2 – 1 = 11, 11 × 2 – 2 = 20, 20 × 2 – 3 = 37, 37× 2 – 4 = 70.
Hence, there should be 37 in place of 39.
Incorrect
The series is 1 × 2 + 1 = 3, 3 × 2 + 0 = 6, 6 × 2 – 1 = 11, 11 × 2 – 2 = 20, 20 × 2 – 3 = 37, 37× 2 – 4 = 70.
Hence, there should be 37 in place of 39.
Question 5 of 25
1 points
2 13 27 113 561 3369 23581
Correct
The series is 2 × 2 + 7 = 11, 11 × 3 – 6 = 27, 27 × 4 + 5, = 113, 113 × 5 – 4 = 561, 561 × 6 +3 = 3369, 3369 × 7 – 2 = 23581.
Hence, there should be 11 in place of 13.
Incorrect
The series is 2 × 2 + 7 = 11, 11 × 3 – 6 = 27, 27 × 4 + 5, = 113, 113 × 5 – 4 = 561, 561 × 6 +3 = 3369, 3369 × 7 – 2 = 23581.
Hence, there should be 11 in place of 13.
Question 6 of 25
1 points
Correct
The series is 5 × 1 + 2 = 7, 6 × 2 + 4 = 16, 7 × 3 + 6 = 27, 8 × 4 + 8 = 40, 9 × 5 + 10 = 55.
Hence, there should be 55 in place of 46.
Alternate Method: +9, +11, +13, +15
Incorrect
The series is 5 × 1 + 2 = 7, 6 × 2 + 4 = 16, 7 × 3 + 6 = 27, 8 × 4 + 8 = 40, 9 × 5 + 10 = 55.
Hence, there should be 55 in place of 46.
Alternate Method: +9, +11, +13, +15
Question 7 of 25
1 points
Correct
The series is 9^3, 11^3, 13^3, 15^3, 17^3,
Hence, there should be 2197 in place of 2497.
Incorrect
The series is 9^3, 11^3, 13^3, 15^3, 17^3,
Hence, there should be 2197 in place of 2497.
Question 8 of 25
1 points
Correct
The series is 9^2 – 1, 11^2 – 2, 13^2 – 3, 15^2 – 4, 17^2 – 5,
Hence, there should be 284 in place of 223.
Incorrect
The series is 9^2 – 1, 11^2 – 2, 13^2 – 3, 15^2 – 4, 17^2 – 5,
Hence, there should be 284 in place of 223.
Question 9 of 25
1 points
Correct
The series is 8 + 1.5 = 9.5, 9.5 + 2 = 11.5, 11.5 + 2.5 = 14, 14 + 3 = 17
Hence, there should be 9.5 in place of 8.5.
Incorrect
The series is 8 + 1.5 = 9.5, 9.5 + 2 = 11.5, 11.5 + 2.5 = 14, 14 + 3 = 17
Hence, there should be 9.5 in place of 8.5.
Question 10 of 25
1 points
Correct
The series is +339, +678, +1356, +2712,
Hence, there should be 5524 in place of 5624.
Incorrect
The series is +339, +678, +1356, +2712,
Hence, there should be 5524 in place of 5624.
Question 11 of 25
1 points
17, 36, 132, 635, 3500, 21750, 153762
Correct
The series is (17 + 1^3) × 2, (36 + 2^3) × 3, (132 + 3^3) × 4, (636 + 4^3) × 5
The number series should be 636 in the place of 635.
Incorrect
The series is (17 + 1^3) × 2, (36 + 2^3) × 3, (132 + 3^3) × 4, (636 + 4^3) × 5
The number series should be 636 in the place of 635.
Question 12 of 25
1 points
17, 20, 46, 147, 599, 3015, 18018
Correct
The series is ×1 + 3, ×2 + 6, ×3 + 9, ×4 + 12, ×5 + 15
The number series should be 600 in the place of 599.
Incorrect
The series is ×1 + 3, ×2 + 6, ×3 + 9, ×4 + 12, ×5 + 15
The number series should be 600 in the place of 599.
Question 13 of 25
1 points
90, 135, 286, 750, 2160, 6405, 19155
Correct
The series is (90-45) × 3, (135-40) × 3, (285-35) × 3, (750-30) × 3, (2160-25) × 3,…
The number series should be 285 in the place of 286.
Incorrect
The series is (90-45) × 3, (135-40) × 3, (285-35) × 3, (750-30) × 3, (2160-25) × 3,…
The number series should be 285 in the place of 286.
Question 14 of 25
1 points
9, 14, 40, 129, 536, 2705, 16260
Correct
The series is ×1 + 5, ×2 + 10, ×3 + 15, ×4 + 20, ×5 + 25
The number series should be 38 in the place of 40.
Incorrect
The series is ×1 + 5, ×2 + 10, ×3 + 15, ×4 + 20, ×5 + 25
The number series should be 38 in the place of 40.
Question 15 of 25
1 points
8, 18, 64, 272, 1395, 8424, 59045
Correct
The series is (8+1) × 2, (18+3) × 3, (63+5) × 4, (272+7) × 5
The number series should be 63 in the place of 64.
Incorrect
The series is (8+1) × 2, (18+3) × 3, (63+5) × 4, (272+7) × 5
The number series should be 63 in the place of 64.
Question 16 of 25
1 points
38, 49, 62, 72, 77, 91, 101
Correct
The series is,
38 = 3+8 = 11 = 38 +11 = 49
49 = 4+9 = 13 = 49 +13 = 62
62 = 6+2 = 8 = 62 + 8 = 70 ≠ 72
70 = 7+0 = 7 = 70+ 7 = 77
77 = 7+7 = 14 = 77+14 = 91
91 = 9+1 = 10 = 91+10 = 101
Hence, 72 is the wrong number.
Incorrect
The series is,
38 = 3+8 = 11 = 38 +11 = 49
49 = 4+9 = 13 = 49 +13 = 62
62 = 6+2 = 8 = 62 + 8 = 70 ≠ 72
70 = 7+0 = 7 = 70+ 7 = 77
77 = 7+7 = 14 = 77+14 = 91
91 = 9+1 = 10 = 91+10 = 101
Hence, 72 is the wrong number.
Question 17 of 25
1 points
47, 44, 45, 46, 33, 57, 3, 88
Correct
First series 47, 45, 33, 3
47-(1×2) = 45
45-(3×4) = 33
33- (5×6) = 3
Second series 44, 46, 57, 88
44 + (1×2) = 46
46 + (3×4) = 58 ≠ 57
58 + (5×6) = 88
Hence, 57 is the wrong answer.
Incorrect
First series 47, 45, 33, 3
47-(1×2) = 45
45-(3×4) = 33
33- (5×6) = 3
Second series 44, 46, 57, 88
44 + (1×2) = 46
46 + (3×4) = 58 ≠ 57
58 + (5×6) = 88
Hence, 57 is the wrong answer.
Question 18 of 25
1 points
1, 8, 66, 460, 2758, 13785, 55146
Correct
1 8 66 460 2758 13785 55146
Here 1 × 9 – 1 = 8; 8 × 8 + 2 = 66; 66 × 7 – 3 = 459;
459 × 6 + 4 = 2758; 2758 × 5 – 5 = 13785; 13785
× 4 + 6 = 55146
Incorrect
1 8 66 460 2758 13785 55146
Here 1 × 9 – 1 = 8; 8 × 8 + 2 = 66; 66 × 7 – 3 = 459;
459 × 6 + 4 = 2758; 2758 × 5 – 5 = 13785; 13785
× 4 + 6 = 55146
Question 19 of 25
1 points
56, 57, 48, 73, 24, 105, -10
Correct
56 57 48 73 24 105 -10
Here 56 +1^2 = 57;
57 – 3^2 = 48; 48+ 5^2 = 73; 73- 7^2 = 24;
24 + 9^2 = 105; 105 -11^2 = -16
Incorrect
56 57 48 73 24 105 -10
Here 56 +1^2 = 57;
57 – 3^2 = 48; 48+ 5^2 = 73; 73- 7^2 = 24;
24 + 9^2 = 105; 105 -11^2 = -16
Question 20 of 25
1 points
2, 2, 13, 59, 363, 2519, 20161
Correct
2 2 13 59 363 2519 20161
Here 2 × 3 – 4 = 2; 2 × 4 + 5 = 13;
13 × 5 – 6 = 59; 59 × 6 + 7 = 361;
361 × 7 – 8 = 2519; 2519 × 8 + 9 = 20161
Incorrect
2 2 13 59 363 2519 20161
Here 2 × 3 – 4 = 2; 2 × 4 + 5 = 13;
13 × 5 – 6 = 59; 59 × 6 + 7 = 361;
361 × 7 – 8 = 2519; 2519 × 8 + 9 = 20161
Question 21 of 25
1 points
3, 1, 3, 0.7, 3, 0.6, 3, 0.5, 3
Correct
3 1 3 0.7 3 0.6 3
3 × 1/3 = 1;
1 × 3 = 3;
3 × 1/4 = 0.75;
0.75 × 4 = 3;
3 × 1/5 = 0.6;
0.6 × 5 = 3;
3 × 1/6 = 0.5;
0.5 × 6 = 3.
Incorrect
3 1 3 0.7 3 0.6 3
3 × 1/3 = 1;
1 × 3 = 3;
3 × 1/4 = 0.75;
0.75 × 4 = 3;
3 × 1/5 = 0.6;
0.6 × 5 = 3;
3 × 1/6 = 0.5;
0.5 × 6 = 3.
Question 22 of 25
1 points
2, 6, 13, 26, 54, 100, 197
Correct
2 6 13 26 54 100 197
Here 2 × 2 + 2 = 6; 6 × 2 + 1 = 13;
13 × 2 + 0 = 26; 26 × 2 – 1 = 51;
51 × 2 – 2 = 100; 100 × 2 – 3 = 197
Incorrect
2 6 13 26 54 100 197
Here 2 × 2 + 2 = 6; 6 × 2 + 1 = 13;
13 × 2 + 0 = 26; 26 × 2 – 1 = 51;
51 × 2 – 2 = 100; 100 × 2 – 3 = 197
Question 23 of 25
1 points
0, 1, 9, 36, 99, 225, 441
Correct
The differences are
0 1 9 36 99 225 441
0 2 1 2 3 2 6 2 10 2 15 2 21 2
Incorrect
The differences are
0 1 9 36 99 225 441
0 2 1 2 3 2 6 2 10 2 15 2 21 2
Question 24 of 25
1 points
2, 3, 5, 8, 14, 23, 41, 69
Correct
The series is an alternate series, having
S 1 = 2 5 14 41; ×3 – 1 in each term
S 2 = 3 8 23 69; ×3 – 1 in each term
Incorrect
The series is an alternate series, having
S 1 = 2 5 14 41; ×3 – 1 in each term
S 2 = 3 8 23 69; ×3 – 1 in each term
Question 25 of 25
1 points
5, 10, 17, 27, 37, 50, 65