Online Quiz in Average For Quantitative Aptitude for Competitive exams like IBPS BANK PO/Clerical,SBI,RRB,SSC,LIC,UPSC-CSAT,SCRA.MAT,CMAT,MBA,SNAP,CAT,NTSE,CLAT
Average-Test 5
Time limit: 0
Quiz-summary
0 of 25 questions completed
Questions:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Information
Subject :- Quantitative Aptitude
Chapter :- Averages- Test 5
Questions :- 25
Start quiz button
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
according to the formula,the average of first n natural numbers=(n+1)/2
here , n=51
therefore,required average=51+1/2=52/2=26
Incorrect
according to the formula,the average of first n natural numbers=(n+1)/2
here , n=51
therefore,required average=51+1/2=52/2=26
Question 4 of 25
4. Question
1 points
find out the average of 2,4,6,8,10,12 and 14
Correct
as we know,average of first n even numbers = (n+1)
therefore,required average =(7+1)=8
Incorrect
as we know,average of first n even numbers = (n+1)
therefore,required average =(7+1)=8
Question 5 of 25
5. Question
1 points
calculate the average of 1,3,5,7,9,11,13,15 and 17
Correct
as we know ,average of first n odd numbers=n.
here,n=9
therefore,required average = 9
Incorrect
as we know ,average of first n odd numbers=n.
here,n=9
therefore,required average = 9
Question 6 of 25
6. Question
1 points
what will be the average of 1,2,3,4…..,51,52,53?
Correct
as we know ,of average of consecutive numbers=first number+last number/2
here,first number =1 and last number=53
therefore,required average=1+53/2=54/2=27
Incorrect
as we know ,of average of consecutive numbers=first number+last number/2
here,first number =1 and last number=53
therefore,required average=1+53/2=54/2=27
Question 7 of 25
7. Question
1 points
find out the average of 4,710,13,…,28,31
Correct
here,the difference between any two numbers written in continuous sequence is 3
As we know,average of consecutive number=first number+last number/2
here,first number=4 and last number=31
therefore,required average=4+31/2=35/2=17.5
Incorrect
here,the difference between any two numbers written in continuous sequence is 3
As we know,average of consecutive number=first number+last number/2
here,first number=4 and last number=31
therefore,required average=4+31/2=35/2=17.5
Question 8 of 25
8. Question
1 points
fin the average of all the odd numbers and the average of all the even numbers from 1 to 45
Correct
according to the formula ,average of 1 to n odd numbers=last odd number+1/2
here,the last odd number =45
therefore,average of 1 to 45 odd numbers =45+1/2=46/2=23
Incorrect
according to the formula ,average of 1 to n odd numbers=last odd number+1/2
here,the last odd number =45
therefore,average of 1 to 45 odd numbers =45+1/2=46/2=23
Question 9 of 25
9. Question
1 points
The average of 9 consecutive positive integers is 63.The product of the largest and the smallest integers is
Correct
here,average of 9 consecutive positive integers =63
so,it is middle value of the consecutive numbers
therefore, fifth number=63
smallest number=59
largest number=67
therefore,required number =59*67=3953
Incorrect
here,average of 9 consecutive positive integers =63
so,it is middle value of the consecutive numbers
therefore, fifth number=63
smallest number=59
largest number=67
therefore,required number =59*67=3953
Question 10 of 25
10. Question
1 points
The average of 4 consecutive even numbers p,q,r an s respectively (in increasing order) is 51.what is the product of p and r?
Correct
let 4 consecutive even numbers be x-2,x.x+2 and x+4
according to question ,x-2+x+x+2+x+4=4*51
4x+4=204
x=50
so, p=48 and r=52
hence,p*r=48*52=2496
Incorrect
let 4 consecutive even numbers be x-2,x.x+2 and x+4
according to question ,x-2+x+x+2+x+4=4*51
4x+4=204
x=50
so, p=48 and r=52
hence,p*r=48*52=2496
Question 11 of 25
11. Question
1 points
The sum of 8 consecutive odd number is 656. Also,average of four even number is 87.what is the sum of the smallest odd number and second largest even number?
Correct
here,average of 8 consecutive odd numbers=656/2
therefore,fourth number=82-1=81
first number=75
average of 4 even numbers=87
therefore,second even number=87-1=86
second largest even number=88
therefore,required sum=75+88=163
Incorrect
here,average of 8 consecutive odd numbers=656/2
therefore,fourth number=82-1=81
first number=75
average of 4 even numbers=87
therefore,second even number=87-1=86
second largest even number=88
therefore,required sum=75+88=163
Question 12 of 25
12. Question
1 points
the sum of 8 consecutive even numbers of set A is 376. what is the sum of different set of 5 consecutive numbers whose lowest number is 15 more than the mean of set A?
Correct
here, mean of set A = 376/8 = 47
lowest number of second set = 47+15 = 62
therefore, required sum = 62+63+64+65+66 =320
Incorrect
here, mean of set A = 376/8 = 47
lowest number of second set = 47+15 = 62
therefore, required sum = 62+63+64+65+66 =320
Question 13 of 25
13. Question
1 points
the average of 6 observations is 12. the average decreases by 1, when a new observation is included. what is the 7th observation?
Correct
total of 6 observations =6×12=72
total of 7 observations = 7x(12-1) = 77
therefore, 7th observation = 77-72=5
Incorrect
total of 6 observations =6×12=72
total of 7 observations = 7x(12-1) = 77
therefore, 7th observation = 77-72=5
Question 14 of 25
14. Question
1 points
A cricketer has a mean score of 60 runs in 10 innings. find out how many runs are to be scored in the 11 innings to raise the mean score to 62?
Correct
here, total score in 10 innings = 60×10 = 600
after 11 innings,mean score raised to 62
so, 62×11=682
score of 11 innings = 682-600=82
Incorrect
here, total score in 10 innings = 60×10 = 600
after 11 innings,mean score raised to 62
so, 62×11=682
score of 11 innings = 682-600=82
Question 15 of 25
15. Question
1 points
the mean weight of 34 students of a school is 42 kg. if the weigh of the teacher is included, then the mean rises by 400g. find the weight (in kg) of the teacher.
Correct
weight of the teacher = 42+(34+1)x0.4
= 42+35×0.4
=42+14 =56kg
Incorrect
weight of the teacher = 42+(34+1)x0.4
= 42+35×0.4
=42+14 =56kg
Question 16 of 25
16. Question
1 points
the average weight of 21 boys was recorded as 64kg. if the weight of the teacher was added, the average increased by 1 kg.what was the teachers weight?
Correct
weight of teacher = 64+(21+1)x1=64+22=86kg
Incorrect
weight of teacher = 64+(21+1)x1=64+22=86kg
Question 17 of 25
17. Question
1 points
the average of the ages of 3 friends is 23. even if the age of the 4th friend is added, the average remains 23.what is the age of the 4th friend?
Correct
here, age of the 4th friend = 23+(3+0)x0=23+0=23
Incorrect
here, age of the 4th friend = 23+(3+0)x0=23+0=23
Question 18 of 25
18. Question
1 points
the average height of 16 students is 142cm. if the height of the teacher is included, the average height increased by 1cm. the height of the teacher is
Correct
here, height of the teacher =142+(16+1)x1=142+17=159cm
Incorrect
here, height of the teacher =142+(16+1)x1=142+17=159cm
Question 19 of 25
19. Question
1 points
The average height of 27 persons was recorded as 162 cm.if the height of shreyas was deleted from the observation ,the average height reduced by 1 cm.what was shreyas height?
Correct
her.value of remove item = 162-(1-27)x1=162-(-26)=162+26=188 cm
Incorrect
her.value of remove item = 162-(1-27)x1=162-(-26)=162+26=188 cm
Question 20 of 25
20. Question
1 points
The average age of 14 girls an their teachers age is 15 yr.if teaches age is excluded,then the average reduced by 1.what is the teachers age?
Correct
here,teachers age =15-(1-15)x1=15-(-14)=15+14=29 yr
Incorrect
here,teachers age =15-(1-15)x1=15-(-14)=15+14=29 yr
Question 21 of 25
21. Question
1 points
the sum of the age of 4 members of a family 5 y ago was 94 yr.today,when the daughter has been married off and replaced by a daughter-in-law ,sum of their ages is 92.assuming that , there has been no other change in family structure an all the people are alive,what is the difference between the age of the daughter and that of the daughter-in-law?
Correct
her,sum of the present ages of the family =94+20=114 yr
after replacement,present age of the family =92
difference in the age of daughter and daughter-in-law =114-92=22 yr
Incorrect
her,sum of the present ages of the family =94+20=114 yr
after replacement,present age of the family =92
difference in the age of daughter and daughter-in-law =114-92=22 yr
Question 22 of 25
22. Question
1 points
In a class , the average height of 35 girls was measured 160 cm.later on,it was discovered that the height of one of the girl was misread as 144 cm while her actual height was 104 cm.what was the actual average height of the girls in the class?(rounded off to 2 digits after decimal)
Correct
here,value of new quantity added-value of removed item d=-n.x
104-144=-35*X=X=40/35
therefore,new average =160-40/35 =160-8/7 =160-1.14 =158.86 cm
Incorrect
here,value of new quantity added-value of removed item d=-n.x
104-144=-35*X=X=40/35
therefore,new average =160-40/35 =160-8/7 =160-1.14 =158.86 cm
Question 23 of 25
23. Question
1 points
the average weight of 45 students in a class was calculate as 36 kg. it was later found that, the weight of two students in the class was wrongly calculated. the actual weight of one of the boy in the class was 32 kg but it was calculated as 34 kg and the weight of another boy in the class was 45 kg, whereas it was calculated as 40 kg. what is the actual average weight of the 45 students in the class? (rounded off to two digits after decimal)
Correct
here, some off added quantities -sum of removed quantities=-n.X
(32+45)-(34+40)=45xX
45xX=3
X=3/45=1/5
therefore, actual average = 36+1/15=36+0.06=36.07 kg
Incorrect
here, some off added quantities -sum of removed quantities=-n.X
(32+45)-(34+40)=45xX
45xX=3
X=3/45=1/5
therefore, actual average = 36+1/15=36+0.06=36.07 kg
Question 24 of 25
24. Question
1 points
the average weight of a group of 53 girls was calculated as 58 kg. it was later discovered that the weight of 1 of the girl was read as 65 kg , where as her actual weight was 45 kg. what is the average weight of the group of 53 girls ? (rounded of 2 digits after decimal)
Correct
here, value of new quantities -value of removed items =-n.X-
45-65=53xX
X=20/53
so, actual average = 58 -20/53=57.63
Incorrect
here, value of new quantities -value of removed items =-n.X-
45-65=53xX
X=20/53
so, actual average = 58 -20/53=57.63
Question 25 of 25
25. Question
1 points
the average marks of 65 students in a class was calculated as 150.it was later realised that the marks of one of the student was calculated as 142,whereas his actual marks were 152.what is the actual average marks of the group of 65 students ?(rounded off to 2 digits after decimal)
Correct
here,value of new quantity – value of removed quantity=-n.X
152-142=65 x X
X=10/65
so,actual average=150+10/65=150.15
Incorrect
here,value of new quantity – value of removed quantity=-n.X